امروز پنجشنبه مورخ ۹۷/۰۳/۳۱
دیدار دکتر ناصر زیدی با حضرت آیت الله جوادی آملی

بسم الله الرحمن الرحیم

دکتر ناصر زیدی یکی از شاگردان قدیم حضرت استاد می باشد که اکنون به پژوهش و تبلیغ در کشور کانادا مشغول است؛ ایشان دانش آموخته حوزه علمیه قم می باشد و همچنین دارای دکترای فلسفه از دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران است.
وی در دهه های شصت و هفتاد از شاگردان حضرت استاد بوده و از درس تفسیر و اسفار بهره برده است.
همچنین روحانی مرکز الزهرا و فاطمیه در ونکور کانادا و اولین روحانی شیعه است که به عنوان سرپرست امور معنوی دانشجویان مسلمان بریتیش کلمبیا (U.B.C) انتخاب شده است و همراه نمایندگان ادیان و مذاهب دیگر، مسائل روحی و معنوی و روانی دانشجویان این دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهد.
جناب آقای دکتر زیدی در سفری که اخیرا به ایران داشتند دیداری با حضرت استاد داشتند که گزارشی از فعالیت های خود را به ایشان دادند و مورد تفقد و تشویق حضرت استاد قرار گرفتند.
ایشان همچنین دیداری که با معاونت پژوهشگاه داشتند، راجع به تعامل و همکاری با پژوهشگاه گفتگوهایی انجام دادند.
در ابتدای جلسه دکتر زیدی، ضمن ارائه گزارشی از اهم فعالیت ها و کارهای انجام شده، گفتگوی مفیدی با حضرت استاد داشتند؛ اهم مسائلی که در این جلسه مطرح شد از این قرار است؛
بنده اولین مسلمان روحانی در تاریخ کانادا هستم که رسما در بیمارستانهای ونکور برای تقویت روحی و معنوی بیماران مسلمان (spiritual care)، در آنجا استخدام شدم. همچنین در کلیساهای مختلف به صورت مستمر سخنرانی داشته ام، و با نمایندگان و روحانیون ادیان دیگر ارتباط بسیار نزدیکی دارم. بنده عضو مهمترین نهادهای هماهنگی ادیان در کانادا نیز هستم.
نکته ای که باید در اینجا عرض شود این است که در آمریکای شمالی و خصوصا در ونکور کانادا، افراد تحصیل کرده و روشنفکر و خردمندی وجود دارد که نگاهشان فقط و فقط به محتوای سخنرانی ها و آثار جناب عالی است. علتش هم این است که آنها استدلال و منطق را برای حل شبهات دینی در آثار حضرت عالی می بینند و معتقد هستند که فقط جناب عالی می توانید شبهات و معضلات دینی در غرب را به طور مستدل و قانع کننده پاسخ دهید. البته گروه تحقیقات ما که دانشمندان و روحانیون کانادا هستند و مرتب در شهرهای مختلف کانادا و آمریکا سخنرانی  و منبر دارند، سعی می کنند که از آثار و محتوای سخنرانی های جنابعالی استفاده کنند.
اما به نظر می رسد که با توجه به نیازهای آن منطقه، ضرورت دارد که مطالب جنابعالی به زبان انگلیسی ترجمه شود و در اختیار مردم شیعه مناطق آمریکای شمالی قرار بگیرد. خصوصا در ماه های محرم و صفر که از سخنرانی های ایام محرم و صفر حضرتعالی، مرتب استفاده می شود و ما سعی می کنیم که سخنان حضرتعالی را به زبان انگلیسی برای آنها بیان کنیم، و الحمدلله بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.
اما علی رغم اینکه از سخنرانی ها و گفته ها و آثار حضرت عالی بسیار استفاده می شود، گاهی احساس می شود که باید شبهات و موضوعات دینی به طور کامل و دقیق برای جناب عالی توضیح داده شود تا در صحبتهای جنابعالی، توضیح و پاسخ آن شبهات، با توجه به تمام جوانب و حواشی که دارد، آورد شود. زیرا شدیدا احساس می کنیم که اگر برای حضرتعالی زمینه و شرایط شبهات و موضوعات دینی بیان شده بود، حتما پاسخ واضح تر و کامل تری را دریافت می کردیم.
همچنین یک موسسه تحقیقاتی اخلاق و معنویت، وجود دارد که به دلیل خلاء اخلاقی و معنوی در جامعه آمریکای شمالی تاسیس شده است و عمده فعالیت این موسسه، نشر و معرفی افکار جناب عالی است.
نکته قابل ذکر در مورد حادثه ای که اخیرا در کانادا اتفاق افتاد، و موجب تأثر شدید شد، این است که افراد ناشناسی به مسجدی واقع در شهر کبک حمله کردند و شش نفر از مسلمانان را کشتند و حدود دوازده نفر زخمی کردند. این حادثه جامعه کانادا را تکان داد. البته جوامع مسیحی و یهودی همراه با مسلمانان کانادا شدیدا این حادثه را محکوم کردند و با مسلمانان کانادا ابراز هم دردی کردند. آنچه قابل توجه است این است که در کانادا چنین هماهنگی بین ادیان تا بحال دیده نشده بود. بنابراین به نظر می رسد که اگر ما زمینه این حادثه را بنویسیم و جنابعالی یک پیام صادر فرمایید که در آن بالخصوص به عقیده تکفیریها و ماهیت تندروی در برخی گروه های اسلامی اشاره کنید بسیار موثر خواهد بود، خصوصا برای نسل جوان که نیاز به چنین مطالبی هست.

حضرت آیت الله جوادی آملی ضمن تقدیر و تشکر از ایشان و فعالیت های انجام شده در بیاناتی رهنمودهای لازم را به ایشان فرمودند؛
از این که این گزارش خوب و مفید را ارائه کردید از شما سپاسگزارم و از درگاه خداوند منان مسئلت دارم که بر توفیقات شما بیافزاید، همچنین از فعالیت هایی که انجام دادید قدرشناسی می کنیم و امیدوارم که به احسن وجه مورد قبول درگاه الهی واقع شود.
انشاءالله بتوانید در آنجا حوزه های علمیه را دایر کنید، و بتوانید طلاب و فضلای مفید و مؤثری را تربیت کنید و در فضای فکری و فرهنگی آنجا تحول و تغییر ایجاد کنید و گام بلندی را در جهت اعتلای علوم دینی در آن دیار، بردارید.
امیدواریم در ذیل توجهات حضرت ولی عصر بتوانید مباحث قرآنی و روایی را هم نشر و توسعه دهید، و از مباحث تفسیری هم حداکثر استفاده را بفرمایید.
انشاءالله زمینه این امر هم فراهم شود و مسائلی را که شما می فرمایید و شبهاتی را که در ذهن جوانان آن دیار است انتقال دهید تا بتوانیم این مسائل را هم مد نظر قرار داده و در رفع این شبهات وظیفه خود را انجام دهیم.
این حادثه تروریستی را که اشاره فرمودید ظاهرا بی ارتباط با سیاستهای رئیس جمهوری آمریکا که ضد مسلمانان است، نیست. و بر اساس سیاست های او ممکن است با افرادی که با القاعده و طالبان یا با گروه های تکفیری که در آنجا ممکن است مستقر باشند، آنها را تحریک کرده و دست به چنین فجایعی بزنند. امیدواریم که نتیجه این اعمال و رفتار سوء آنها هم به خود آنها باز گردد و از خداوند منان مسئلت داریم که هرچه زودتر آنها را به سزای اعمالشان برساند.
باز هم از تشریف فرمایی شما و از این گزارش مفصلی که دادید تشکر و قدردانی می کنیم و امیدواریم که ذات اقدس اله بر توفیقات شما بیفزاید.