امروز شنبه مورخ ۹۷/۰۹/۲۴
شناسه ی خبر: 3538 تاریخ: پنجشنبه 4 آبان , 1396

طرح ملکوت با هدف ترویج آموزه های قرآنی در قزوین اجرا می شود


معاون فرهنگی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: به منظور ترویج آموزه های قرآنی و فرهنگ عترت، طرح ملی ملکوت در استان قزوین برگزار می شود.

به گزارش ملکوت، ابوالفضل خراسانی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی استان قزوین که روز چهارشنبه در استانداری برگزار شد اظهارداشت: طرح ملی ملکوت از شش سال قبل کلید خورد و با امضاء تفاهم نامه با ادارات و نهادها و دانشگاهها برنامه های قرآنی را پیاده کردیم.

وی افزود: ایده این طرح از بیانات رهبری در اجلاس خبرگان به عنوان مطالبه از مراجع تقلید و حوزه ها برای کمک به نظام عنوان شد و بنیاد بین المللی علوم وحیانی زیر نظر آیت الله جوادی آملی این طرح را عملیاتی کرده است.

خراسانی گفت: به اعتقاد آیت الله آملی باید حوزه های ما عالم پرور باشند نه عابد پرور و ما در «طرح ملی ملکوت» باید ابتدا نیازهای فرهنگی، اجتماعی و معرفتی جامعه را رصد کرده و از طریق کارشناسان برای پاسخگویی به آنها برنامه ریزی کنیم.

وی تصریح کرد: برای پاسخگویی از قرآن و عترت کمک می گیریم و به سه مخاطب اصلی یعنی مخاطب عمومی، میانی و نخبگان پاسخ لازم را می دهیم.

معاون فرهنگی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در ادامه بیان کرد: در اجرا شش برنامه پیشنهادی داریم که در راستای وظایف سازمانی با هم فکری و کمک همه دستگاهها و نهادها تلاش می کنیم آن را عملیاتی کنیم که در این زمینه کارهای جشنواره ای هم داریم و تدوین کتاب و مقاله، خلاصه نویسی، مسابقه اینترنتی، مکاتبه ای، هنری و ادبی و پایان نامه نویسی هم پیش بینی شده است.

 

                        

ایشان اظهارداشت: همه موضوعات با محور اهل بیت و کتب معرفی شده به نگارش آیت الله جوادی آملی است و تدبیری اندیشیده شده که مخاطب در هر سطحی که قرار دارد به میزان دانش خود بتواند از طرح استفاده کند.

وی بیان کرد: سوالاتی از متن استخراج شده که در حوزه های فرهنگی و دینی است و بدون رویکرد سیاسی دنبال تاثیرگذاری فرهنگی در میان مخاطبان هستیم.

 

هدف طرح ملکوت ترویج آموزه های قرآنی است

ابوالفضل خراسانی در ادامه اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح ترویج آموزه های قرآنی و عترت است زیرا باور داریم با مراجعه به قران و عترت می توان از مشکلات رهایی یافت و به سعادت رسید.

وی تصریح کرد: پروژه دیگر ما «الگوی بازار اسلامی» است و تلاش می کنیم فرهنگ لقمه و کسب روزی حلال را ترویج کنیم و اعتماد را به بازار بازگردانیم.

معاون فرهنگی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء یادآورشد: کتابی را تدوین کرده ایم که آداب بازار، اخلاق بازار، مبانی بازار را با کمک اصناف جمع آوری کرده ایم تا بتوانیم ارزشهای حاکم بر گذشته بازار را زنده کنیم.

وی اظهارداشت: طرح هویت علم و ارتباط معلم و دانش آموز از دیگر کارهایی در دست اجراست که مخاطبان ما حوزویان و دانشگاهیان و آموزش و پرورش است.

خراسانی بیان کرد: ۳۵۰۰ استاد در طرح ضیافت در مباحث هویت علمی مشارکت می کنند و دوره های آموزشی کوتاه مدت نیز پیش بینی شده است. همچنین در سال گذشته ۵۰۰ پایان نامه کار شد و امسال هم آمادگی داریم از این ظرفیت در اجرای طرح استفاده کنیم.

 

                        

 

در ادامه جلسه مریم بیدخام مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین بیان کرد: تدوین و ترویج طرح ملی ملکوت در استان قزوین باید مدنظر قرار گیرد و مسئولان مربوط باید همکاری و تعامل ویژه در این زمینه داشته باشند.

وی تصریح کرد: به منظور تعمیق باورها و ارزش‌های دینی به ویژه جوانان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید زیرساخت‌هایی در علوم قرآنی ایجاد شود و اگر در ترویج اندیشه‌های دینی و انس با قرآن کریم در جامعه و به ویژه در بین جوانان موفق عمل کنیم آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش می‌یابد که در این زمینه باید اقدامات لازم انجام شود.

 

 

3538