امروز چهارشنبه مورخ ۹۷/۱۰/۲۶
شناسه ی خبر: 3645 تاریخ: سه شنبه 5 دی , 1396

بررسی اندیشه‌های اقتصادی آیت‌الله العظمی جوادی آملی در همایش «الگوی بازار اسلامی»


 

 

 

ابوالفضل خراسانی، معاون فرهنگی بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، به بیان نکاتی درباره برگزاری اولین همایش ملی «الگوی بازار اسلامی» از سوی این بنیاد پرداخت و گفت: هدف اصلی ما از برگزاری این همایش، این است که با توجه به اینکه حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی، مسائلی را در حوزه بازار، بانک اسلامی و مواردی از این قبیل را که به طور عام از آن با عنوان بازار اسلامی یاد می‌کنیم عنوان کرده‌اند یا به رشته تحریر درآورده‌اند؛ لذا در این همایش به بررسی اندیشه‌های اقتصادی ایشان خواهیم پرداخت.
وی افزود: همایش «الگوی بازار اسلامی» با پیام حضرت آیت‌الله جوادی آملی و با سخنرانی مرتضی واعظ جوادی و آیت‌الله نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندر عباس برگزار خواهد شد. کتابی با عنوان «الگوی بازار اسلامی» شامل مبانی بازار، اخلاق و آداب بازار و احکام بازار از منظر آیت‌الله جوادی آملی در حال انتشار است که ان‌شاءالله چکیده‌ای از این کتاب را نیز در این همایش عرضه خواهیم کرد.
خراسانی عنوان کرد: برخی از افراد تأثیرگذار از قبیل اساتید حوزه و دانشگاه، تجار و بازرگانان، کسبه، اصناف و مدیران اقتصادی و نیز بخشی از عموم مردم در این همایش حضور خواهند داشت و این اقدام، آغاز کار ما هست؛ چراکه کلان پروژه الگوی بازار اسلامی ادامه‌دار خواهد بود و نشست‌های علمی متعددی در مباحث اقتصاد اسلامی از جمله قرض‌الحسنه و بازار اسلامی خواهد داشت.
وی یادآور شد: همچنین قرار است همایش‌های استانی با همین شکل و در همین راستا با همین نگاه بازار و اقتصاد اسلامی در آینده برگزار شود. این اولین همایشی است که در این رابطه برگزار می‌شود و با توجه به اینکه یک قطب مهم اقتصادی کشور در استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم است به همین دلیل شروع کار ما از این منطقه است.
خراسانی اضافه کرد: این مسئله در شورای فرهنگ عمومی استان با حضور آیت‌الله نعیم‌آبادی مطرح شد و مورد موافقت مجموعه مسئولان استان و خود ایشان قرار گرفت و اکنون بنا داریم یکی از پروژه‌های مستمر ما در استان‌های مختلف باشد تا شرایطی را هم ایجاد کنیم که روحانیون بتوانند بر اساس مباحث مطرح شده در همین کتاب، دوره‌های آموزشی مربوط به فقه بازار را برای اصناف و بازاریان برگزار کنند.
معاون فرهنگی بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه این بنیاد متولی انجام این کار است، اظهار کرد: ما کار در زمینه بازار اسلامی را شروع کرده‌ایم و اکنون مباحث فقهی مربوط به اقتصاد که توسط حضرت آیت‌الله جوادی آملی عنوان شده در حال گردآوری در پژوهشکده فقه و اصول است. چراکه بسیاری از مباحثی درس خارج فقه ایشان مرتبط با مسائل بازار است.
وی ادامه داد: اگر این آثار نهایی شود، نزدیک به ۴۰ جلد است که شاید ۷۰ درصد آن مربوط به موضوعات اقتصادی است. اگر این آثار عرضه شود خدمت بزرگی صورت گرفته است. همچنین در مؤسسه اسراء در زمینه فرهنگ سازی برای مباحثی از قبیل قرض‌الحسنه در برابر فعالیت‌های ربوی در حال فعالیت هستیم.
خراسانی عنوان کرد: آیت‌الله‌ العظمی جوادی آملی انتقادات جدی به عملکرد نظام بانکی و جریانات ربوی دارند و در این راستا مشغول فرهنگ‌سازی هستیم و باید این مباحث ترویج شود تا بتوانیم به هدف خود برسیم. بخشی هم که به ما در حوزه فرهنگ عمومی مربوط می‌شود در حوزه ترویج و تبلیغ این مباحث است که در فرهنگ سازی مهم است و متولیان امور در مباحث اقتصادی و امور بانکی هم باید ساز و کار خود را در پیش بگیرند.
معاون فرهنگی بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در پایان یادآور شد: این همایش در روز چهارشنبه ۶ دی‌ماه در منطقه آزاد قشم برگزار می‌شود.

3645