امروز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۲۸
شناسه ی خبر: 3864 تاریخ: چهارشنبه 30 آبان , 1397

دستیابی به وحدت امت اسلامی باید به باور و فرهنگ عمومی تبدیل شود/لزوم شناسایی عوامل آسیب زا به وحدت اسلامی


 

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی: مساله وحدت یکی از عمده ترین نیازهای امت اسلامی است و پیامبر اکرم(ص) از آن به عنوان مؤلفه اصلی جامعه پیشرو یاد کرده است به نحوی که حرکت به سوی جامعه آرمانی و دستیابی به اندیشه های وحیانی با پرهیز از تفرقه قابل تحقق است.

کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از جمله اقداماتی است که به صورت سالانه از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار می‌شود و طی آن میهمانان کنفرانس که غالبا شخصیت های فرهیخته، وزرای کشورهای اسلامی، علما و اندیشمندان و متفکران شیعه و اهل سنت داخل و خارج کشور هستند به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص اهمیت وحدت امت اسلامی و راهکارهای دستیابی و تداوم این مهم می پردازند.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفت و گوی مشروح با خبرگزاری تقریب در این باره بیان داشت: مساله وحدت یکی از عمده ترین نیازهای امت اسلامی است و پیامبر اکرم(ص) از آن به عنوان مؤلفه اصلی جامعه پیشرو یاد کرده است به نحوی که حرکت به سوی جامعه آرمانی و دستیابی به اندیشه های وحیانی با پرهیز از تفرقه قابل تحقق است.

وی با تاکید بر این مطلب که این آموزه ها از طریق کتاب خدا و سنت رسول الله(ص) به ما رسیده است، افزود: امام علی(ع) به عنوان یکی از طلایه داران اتحاد خود را علاقه مندترین افراد نسبت به وحدت مسلمانان معرفی کرده و می فرماید “دست خدا بر سر جماعت است، از تفرقه بپرهیزید زیرا شخص تکرو شکار شیطان است همانگونه که گوسفند تکرو، طعمه گرگ است” بنابراین با مطالعه این موارد می توان به این نتیجه رسید که دستیابی به وحدت در حوزه اندیشه دینی امری مهم و قابل توجه است.

*تشریح ضرورت‌های برپایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی در ادامه به تشریح ضرورت های برپایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی پرداخت و تصریح کرد: مساله قابل تامل این است که دستیابی به وحدت امت اسلامی امری نیست که به صورت سفارشی و دستوری قابل تحقق باشد بلکه این امر اصیل باید به باور و فرهنگ عمومی تبدیل شود تا همگان به اهمیت این توصیه رسول الله که فرمودند “وحدت مایه رحمت و تفرقه باعث عذاب است” واقف شوند لذا این مساله باید در نگرش های اعتقادی، فرهنگی و ایمانی اعمال شده و محدود به سخن نشود.

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء درباره ساز و کارهای مورد نیاز وحدت اسلامی اظهار کرد: مساله وحدت باید در بطن جامعه مطرح شود و مبانی عملی آن در مدارس و سطوح مختلف مورد توجه قرار گیرد تا این ضرورت برای همگان محرز و با رویکرد مدیریتی تبدیل به باور عمومی شود و شخصیت های مرجع در مدیریت کلان راهکارهای دستیابی به وحدت را مورد بحث و بررسی قرار داده و از ظرفیت های تکنولوژیکی نوین برای رسیدن به این مهم استفاده کنند.

* عوامل آسیب زا به وحدت اسلامی را شناسایی شود

این استاد حوزه علمیه قم به ارائه پیشنهاداتی در خصوص پربار کردن کنفرانس وحدت اسلامی پرداخته و گفت: آسیب شناسی و فرهنگسازی از جمله رویکردهایی است که توجه به آن کمک شایانی به تحقق وحدت میان امت اسلامی می کند و شایسته است که دغدغه مندان با عنایت به این رویگردها به طرح نظر و پیشنهاد بپردازند زیرا آسیب شناسی این مساله به برگزار کنندگان و مدعوان کمک می کند تا عوامل آسیب زا به وحدت اسلامی را شناسایی کرده و اقداماتی را در جهت رفع آنها اتخاذ و به نگرش وحدت گرایانه  دست یابند.

وی با تاکید بر این مطلب که دشمنان همواره درصدد تفرق امت اسلامی هستند، افزود: از همین رو متفکران و شخصیت های تاثیرگذار جهان اسلام باید ضمن احترام به سبک و سیاق فرق مختلف، از طرح اختلافات موجود پرهیز کرده و ضمن تاکید بر مشترکات که همان اصل توحید، کتاب و قبله مشترک است با نگاه کلان به مساله وحدت بپردازند و در این خصوص فرهنگسازی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی با انتقاد از اینکه کشورهای اسلامی تاکنون نتوانسته اند از منافع مشترک خود به نحو احسن بهره مند شوند، تصریح کرد: نمایندگان اکثر کشورهای اسلامی در کنفرانس وحدت اسلامی حضور دارند بنابراین محفل خوبی است تا ضمن هم اندیشی با یکدیگر روزنه های سوء استفاده را رفع کنند.

وی در توضیح این مطلب افزود: این کشورها از امتیازاتی نظیر منابع طبیعی و نیروی انسانی برخوردار هستند اما به دلیل برخوردهای دوگانه و هراسی که از یکدیگر دارند از این مساله غافل هستند لذا کشورهای استعمارگر این نقاط قوت را به تهدید تبدیل کرده و با فرصت طلبی و تاکید بر اختلاف ها از این مواهب الهی بهره مند می شوند.

*هدف امت واحده باید تثبیت مساله قدس باشد 

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با تاکید بر این مطلب که کنفرانس وحدت اسلامی می‌تواند تریبونی برای گسترش وحدت و همگرایی باشد، به مساله محوری کنفرانس آتی وحدت اسلامی اشاره و اظهار کرد: بدون شک فلسطین یکی از دغدغه های اصلی امت اسلامی است لذا بر ماست که به عنوان امت واحده همه توان و عزم خود را صرف تثبیت جایگاه قبله اول مسلمانان کنیم و حق آنها را از رژیم صهیونیستی مطالبه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین بجاست در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی بر این حق که سرنوشت مردم فلسطین باید توسط خود آنها مشخص شود تاکید کرده و زمینه های لازم برای تقویت این واقعیت را فراهم کنیم تا همگان با این موضع مشترک امت اسلامی آشنا شوند.

3864